Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2006/2007

Szczęśliwe numerki
     Samorząd szkolny wylosował szczęśliwe numerki. Oto ich kolejność:
27, 35, 3, 7,25, 19, 6, 24, 20, 21, 28, 13, 10, 32, 4, 34, 5, 17, 2, 30, 23, 12, 22, 14, 26, 8, 11, 15, 31, 9, 16, 33, 29, 18, 1. Wzorem lat ubiegłych, będzie ona obowiązywała (od poniedziałku) do końca roku szkolnego.
     Zalogowani użytkownicy www.traugutt.net mają dostęp do aktualnie obowiązujących numerków, zastępstw oraz możliwości komentowania newsów.

[pokaż komentarze(8)]

14.09.2006

Mateusz Damięcki w Traugucie
     W dniu dzisiejszym klasy drugie miały przyjemność spotkać się z Mateuszem Damięckim. Młody aktor opowiadał o ludziach, którzy w jego życiu znaczyli bardzo dużo. Mogliśmy usłyszeć również historię jednego z aktorów, który musiał grać w dniu śmierci własnej matki, a ocenę opowieści chłopak pozostawił każdemu z osobna, byśmy mogli wyciągnąć własne wnioski. Na zakończenie zaprezentował kilka ćwiczeń na dykcję. Rozmowa z Mateuszem szczególnie przypadła do gustu damskiej części naszej szkoły, co z resztą chyba nikogo zbytnio nie dziwi; ).Zostały również nam wszystkim przekazane pozdrowienia od absolwenta Traugutta, Sambora Czarnoty, za które serdecznie dziękujemy: ).

newsa przygotowały: Ania Waczyńska i Magda Makowska

[pokaż komentarze(15)]

13.09.2006

Sprzątanie Świata
     Jak co roku, 15 września uczniowie II LO uczestniczą w akcji Clean the World. Klasa Ib pod opieką p.prof. Romana Biłosa będzie porządkować tereny Lasku Aniołowskiego.
     Dla pozostałych uczniów mam nietypową propozycję. Dwa lata temu sprzątaliśmy jurajskie jaskinie. W tym roku będziemy porządkować Cmentarz Żydowski w Częstochowie.
     Warunkiem udziału jest przygotowanie pracy pisemnej na temat cmentarza, którą należy dostarczyć do mnie w terminie do czwartku włącznie w wersji elektronicznej (marek (at) traugutt.net) . Każda praca musi zawierać bibliografię. Autorzy najlepszych (najciekawszych) wypowiedzi pojadą w piątek (do południa) sprzątać kikrut.

[pokaż komentarze(5)]

12.09.2006

Kółko teatralne
     Młodzież zainteresowaną uczestnictwem w kółku teatralnym prowadzonym przez p. Marka Ślosarskiego - aktora Teatru A. Mickiewicza w Częstochowie - serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w piątek 15.09.2006r o godz. 14.30 w świetlicy szkolnej.

[pokaż komentarze(1)]

12.09.2006

Scrabble
     Polskiej Federacji Scrabble oraz Uczniowski Klub Sportowy Anagram, zapraszają do udziału w IV Mistrzostwach Polski Szkół w Scrabble, które odbędą się 14.10.2006 roku w Zabrzu. Szczegółowe informacje uzyskacie na stronie Mistrzostw.

[pokaż komentarze(0)]

12.09.2006

Giertych podpisał...
     ... 8 września nowelizację rozporządzenia dotyczącego oceniania, w tym m.in. tzw. amnestii maturalnej.
     Jak informuje rzeczniczka prasowa ministra edukacji Kaja Małecka, w nowelizacji jest też zapis, że ocena z zachowania będzie miała wpływ na promocję ucznia do następnej klasy.
     Zgodnie z nowelizacją, aby otrzymać świadectwo maturalne, maturzyści będą mogli uzyskać mniej niż 30 proc. punktów z jednego przedmiotu egzaminacyjnego. Jednocześnie średnia liczba punktów uzyskanych z egzaminów z przedmiotów obowiązkowych musi być wyższa niż 30 proc. możliwych. Zasada ta ma obowiązywać nie tylko przyszłych maturzystów, lecz także tych, którzy zdawali egzamin w tym roku oraz w poprzednim. Nie obejmuje ona osób, którym unieważniono egzamin (np. w przypadku stwierdzenia, że zdający ściągał) lub które nie stawiły się na egzamin.
     Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia dotyczącego warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, abiturienci, którzy chcą zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym, będą od razu podchodzić do trudniejszego egzaminu. Do tej pory abiturient, który chciał zdawać maturę na poziomie rozszerzonym, musiał najpierw zaliczyć poziom podstawowy.
     Obowiązywać będzie jednak warunek: przy zdawaniu egzaminu na poziomie rozszerzonym (jak dotąd przy egzaminach na poziomie podstawowym) trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów, by go zdać. Dotąd przy zdawaniu egzaminu na poziomie rozszerzonym nie było takiego progu. Liczba uzyskanych punktów miała jednak znaczenie przy rekrutacji na uczelnie wyższe.
     Zgodnie z nowelizacją, od 2009 roku na maturze obowiązkowy będzie egzamin z matematyki.
     W nowelizacji zapisano również, że od 2009 roku egzamin gimnazjalny będzie się składał z trzech części, a nie, jak obecnie, z dwóch. Obok testu z wiedzy humanistycznej i testu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, gimnazjaliści będą pisać trzeci - z języka obcego nauczanego w szkole.
     Wprowadzono też zapisy, zgodnie z którymi ocena z zachowania będzie miała wpływ na promocję ucznia do następnej klasy. Promocji nie otrzyma uczeń, który trzy razy z rzędu miałby naganną (najniższą) roczną ocenę z zachowania. Jeśli uczeń otrzymałby taką ocenę dwa razy z rzędu, to o jego promocji do następnej klasy miałaby decydować rada pedagogiczna szkoły.
     Obecnie ocena z zachowania nie ma wpływu na to, czy uczeń zda do następnej klasy.
     Nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie siedem dni po ogłoszeniu jej treści w Dzienniku Ustaw. Okręgowe komisje egzaminacyjne w terminie 14 dni (liczonych od dnia wejścia w życie rozporządzenia) wydadzą świadectwa dojrzałości maturzystom objętym "amnestią".

źródło: PAP

[pokaż komentarze(4)]

11.09.2006

Odkrywamy Europę - wielcy uczeni wielkich portów
     Wystarczy zaplanować podróż morską śladami wielkich uczonych, by walczyć o niezwykłą nagrodę: dwutygodniowy rejs po Morzu Śródziemnym na pokładzie żaglowca "Pogoria".
     Konkurs "Odkrywamy Europę - wielcy uczeni wielkich portów" jest prowadzony równocześnie w Polsce i Katalonii - północno-wschodnim rejonie Hiszpanii. Piętnastu młodych ludzi z Polski i tyle samo z Katalonii popłynie na edukacyjną wyprawę trasą Barcelona - Tarragona - Marsylia - Barcelona. Przeżyją wspaniałą przygodę, poszerzą swoją wiedzę z niemal wszystkich dziedzin nauki, zdobędą nowe doświadczenia i w praktyce sprawdzą to, czego się nauczyli.
     By wziąć udział w konkursie należy napisać pracę (nie więcej niż 5 stron formatu A4) na temat: "Wyobraź sobie, że jesteś badaczem-odkrywcą. Wybierz się w podróż morską żaglowcem, który jest jednocześnie wehikułem czasu. Opłyń nim Europę od Bałtyku po Morze Czarne. Zawiń po drodze do pięciu portów, w których pracowali lub urodzili się wybitni uczeni. Napisz relację z Twojej podróży. Krótko przedstaw trasę wyprawy i wymień uczonych związanych z odwiedzonymi przez Ciebie portami. Z jednym z tych uczonych przeprowadź wywiad, który włączysz do swojej relacji."
     Pracę należy dostarczyć do dnia 29 września 2006r. na adres: Centrum Nauki Kopernik, ul. Senatorska 29/31, 00-099 Warszawa, wraz z dołączoną kartą informacyjną uczestnika. Więcej

[pokaż komentarze(0)]

08.09.2006

Amerykanie wyburzą Merkurego
     Budowa galerii handlowej w II Alei pochłonie 19 milionów euro. Po zimie rozpocznie się rozbiórka Domu Handlowego Merkury, by zwolnić działkę pod nowy gmach. Amerykańska firma Polimeni zaprezentowała plany swoich inwestycji i wizualizacje przyszłej galerii.
     Firma Polimeni Organization kupiła Merkurego przed miesiącem. I zapowiedziała, że nie do poznania zmieni dom handlowy, który od połowy lat 70. XX w. był chlubą naszego miasta, ale ostatnio odstrasza swoim wyglądem.
     - Po modernizacji obiekt tworzyć będzie zwartą bryłę prostopadłościenną - mówi Leszek Czajor z CN Public Relations, firmy współpracującej z Polimeni Organization. - Od strony II Alei powstanie zupełnie nowa, trzykondygnacyjna część handlowa z piękną, nowoczesną fasadą. Przebudowane zostaną również tzw. ciągi komunikacyjne. Będą m.in. ruchome schody oraz windy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
     Podwyższenie budynku o jedno piętro ma nie zakłócić architektonicznego rytmu w Alejach - ostatnia kondygnacja zostanie bowiem przysłonięta na wzór mansardy. Merkury przybliży się też do ulicy, odtwarzając linię dawnej pierzei. Częstochowskie środowisko architektów i konserwatorów zabytków już wiele lat temu sugerowało ten sposób rozbudowy.
     Wnętrze ma być też estetyczne i nowoczesne. Najprawdopodobniej w części handlowej pojawią się tzw. sklepy sieciowe, ale na pewno znajdzie się również miejsce dla częstochowskich handlowców.
     Na tyłach - tam, gdzie obecnie znajduje się parking - powstanie duży, dwukondygnacyjny garaż dla klientów. Przewiduje się, że pomieści ok. 180 samochodów. Wjazd do niego będzie od II Alei, w miejscu schodów prowadzących dziś z Alei, wzdłuż torów kolejowych. Natomiast dowóz towarów odbywać się będzie po betonowych płytach tzw. placu Balcerowicza. Wiecej przeczytacie na www.gazeta.pl

[pokaż komentarze(9)]

08.09.2006

Konkurs plastyczno – fotograficzny
     Ruch Inicjatyw Społeczno – Ekologicznych „Przytulia” zaprasza do udziału w konkursie plastyczno – fotograficznym „Moje miasto bez samochodu”.
Każdy uczestnik może przesłać maksymalnie 3 prace plastyczne lub 3 prace fotograficzne (wykonane w dowolnej technice malarskiej, graficznej, rysunkowej lub fotograficznej). Minimalny format prac: plastycznych – A3; fotograficznych – 13x18. Prace należy dostarczyć do 25.09.2006r do Biblioteki Miejskiej Al. NMP 22 (zabezpieczone zostawić na portierni z dopiskiem "Moje miasto bez samochodu"). Szczegółowych informacji udziela Ola Tulejko kl. IIIA.

[pokaż komentarze(0)]

08.09.2006

Wymiana z Niemcami
     Od 1 września uczniowie klas z rozszerzonym programem języka niemieckiego goszczą młodzież z zaprzyjaźnionego z Trauguttem gimnazjum i liceum w Emmerich. Wizyta jest częścią wieloletniej tradycji wymiany polsko – niemieckiej. Tym razem młodzież poznawała zwyczaje rodzin zamieszkałych po obu brzegach Odry, szukała elementów wspólnych jak i różnic. Wieczory spędzali np. na wspólnym śpiewaniu (karaoke). Obecnie zwiedzają Karków oraz Auschwitz.

[pokaż komentarze(4)]

08.09.2006

Inauguracja roku szkolnego
     Wszystko co dobre szybko się kończy. Dwa miesiące wakacji minęły „jak z bicza strzelił” . Po upalnym lipcu i deszczowym sierpniu wypoczęci, uśmiechnięci i opaleni spotkaliśmy się 4 września w murach szkoły. O godzinie 9.00 uczniowie klas II i III poznali nowego dyrektora szkoły, którym został pan Krzysztof Ponchała. Swoimi zastępcami mianował: panią Dorotę Malicką oraz panią Małgorzatę Jackowską. Na 10.00 zostali zaproszeni uczniowi klas I. Po przydzieleniu do klas, poznaniu wychowawców i złożeniu ślubowania zwiedzili szkołę.
Naukę czas zacząć.

[pokaż komentarze(0)]

08.09.2006

Dilerzy z liceum
     Dwaj częstochowscy licealiści rok szkolny rozpoczęli w... areszcie. Siedzą tam, bo prokuratura oskarżyła ich o handel narkotykami.
     Dilerzy byli uczniami dwóch liceów. To osiemnasto- i dziewiętnastolatek. Jeden handlował marihuaną, a drugi nie tylko tym narkotykiem, ale jeszcze haszyszem. Odbiorców mieli głównie w Częstochowie, ale środki odurzające sprzedawali także w innych miejscowościach.
     - Policja wpadła na ich trop zatrzymując jednego z nabywców. Przyznał, od kogo kupił narkotyki - mówi Romuald Basiński, rzecznik częstochowskiej prokuratury. - W mieszkaniu dilera znaleziono kilkadziesiąt porcji marihuany.
     Obaj nastolatkowie trafili do aresztu. Musieli przerwać szkołę. Byliby teraz w klasie maturalnej. W sprawę są też zamieszani jeszcze trzej inni młodzi ludzie - odbiorcy narkotyków: licealista, uczeń i chłopak, który pracuje. Nastoletnim dilerom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. O ich winie orzeknie częstochowski sąd.

źródło: Dziennik Zachodni

[pokaż komentarze(8)]

07.09.2006

Olimpiada Matematyczna
     Dnia 11.092006r rozpocznie się LVIII Olimpiada Matematyczna. Zadania konkursowe zawodów stopnia I zostaną wywieszone w gablocie w kiszce. Wszelkich informacji udziela p.prof. Michał Radwański.

[pokaż komentarze(0)]

07.09.2006

Uczniowie już są przemęczeni
     "Dziennik": Rok szkolny dopiero się zaczyna, a dzieci już nie mają sił ani na naukę, ani na sport. Zdecydowana większość uczniów szkół średnich mówi: Jesteśmy zmęczeni, obłożeni pracą ponad siły.
To nie praca ponad siły. Polska młodzież jest słaba i prowadzi niehigieniczny tryb życia - odpowiadają pedagodzy.
     "Po wyjściu ze szkoły spędzam nad książkami jeszcze pięć godzin. U nas poziom jest wysoki. Od początku wymagania duże. Wstyd odstawać od reszty klasy. Dlatego pracuję więcej niż bym chciała" - mówi Ania z LO im. Konopnickiej w Katowicach. Zgadza się z tym Kasia Komeda z katowickiego ogólniaka im. Jana Długosza: "Nauczyciele uważają, że ich przedmiot jest najważniejszy i zadają mnóstwo do domu. Kiedy nałoży się kilka prac domowych, lektura i języki, niewiele zostaje czasu wolnego".
     To nie są odosobnione przypadki narzekających kujonów - podkreśla gazeta. Z badań Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego wynika, że 75,5 proc. uczniów szkół średnich uważa, iż ma za dużo pracy. Czują się przemęczeni zanim na dobre rozpoczną naukę, a gdy ta już trwa, szukają sposobów poradzenia sobie, choćby wagarując.
     Na przepracowanie na Śląsku nie narzeka tylko niecałe 10 proc. badanych. Pilnymi uczniami jest 33 proc. ankietowanej na Śląsku młodzieży - tyle właśnie uczniów utrzymuje, że ani razu nie poszło na wagary w ostatnim półroczu, ale prawie 15 proc. wagarowało 11 razy lub częściej. Do przynajmniej jednorazowych wagarów w ostatnim półroczu przyznaje się 67 proc. uczniów.
     "Dla uczniów stres to codzienność. Muszą trzykrotnie zmieniać szkoły, wytrzymać rosnącą presję rodziców, podołać własnym ambicjom bycia najlepszymi. W efekcie albo popadają w depresję, albo uciekają ze szkoły, jeśli w tej ponoszą jakieś porażki" - mówi "Dziennikowi" polonista z 20-letnim stażem Z LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Anna Matuszak.

źródło: onet.pl

[pokaż komentarze(13)]

04.09.2006

Piaskownica
     W sobotę o 20:30 przy ul. Sportowej odbyło sie przedstawienie pt. "Piaskownica", które zakwalifikowało się do finału XV Konkursu Teatrów Ogródkowych w Warszawie!.
      Jak podaje serwis Teatru im. Adama Mickiewicza: Jury XV Konkursu Teatrów Ogródkowych nagrodziło Roberta Rutkowskiego za rolę Protazka w Piaskownicy

foto Maciek Kuroń

[pokaż komentarze(3)]

03.09.2006Newsy ... [1] [2] [3] ... [27] [28] [29]