Serwis przez 8 lat prowadził pedagog liceum - Marek Podgórski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum 2006/2007

Jaki chcecie skatepark i tor rowerowy?
     Do dyskusji o tym, jak ma wyglądać skatepark i tor rowerowy, który będzie budowany na Wrzosowiaku, zaprosił młodych ludzi dzisiaj magistrat.
Jak podaje miejski portal:
   (...)Młodzież chce m.in., by tor rowerowy był na tyle szeroki, by mogły się tam odbywać zawody, będą się więc na nim musiały zmieścić aż cztery rowery (ok. 5 metrów).
   (...)Przestrzeń przy szkole nr 53 będzie bardzo dobrze zagospodarowana, oprócz Skate-Parku i toru rowerowego powstanie tam pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, boisko do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, bieżnia czterotorowa, skocznia do skoku w dal, kort tenisowy, stoły do tenisa ziemnego, a także place zabaw dla dzieci i miasteczko ruchu drogowego. - To będzie miejsce podobne do tego na Północy, specjalnie dla młodzieży z południa Częstochowy (...)
   (...)Realizacja Skate-Park-u oraz toru rowerowego będzie pierwszym etapem zagospodarowania terenu przy Szkole Podstawowej nr 53 na cele związane ze sportem i rekreacją. Inwestycja – Skate-Park i tor rowerowy - ma powstać jeszcze w tym roku. Miasto przeznaczyło na nią 400 tys. zł.

[pokaż komentarze(8)]

17.07.2007

IX Jurajskie Lato Filmowe
     Dobiegły końca przygotowania do IX Jurajskiego Lata Filmowego, które w bieżącym roku odbędzie się w dniach 19 - 22 lipca na złotopotockich błoniach. Gwiazdami tegorocznego letniego kina będą: Magdalena Stużyńska, Krzysztof Kowalewski, Małgorzata Pieńkowska i Andrzej Grabowski. Nie zabraknie dobrej muzyki w wykonaniu zespołów Vintage, Trzeci Wymiar, 2.V.1 oraz Śląskiej Grupy Bluesowej. Odbędą się turnieje w piłce plażowej oraz konkursy dla publiczności. Na pasjonatów kina czeka 12 projekcji filmowych z czterech kontynentów świata. Serdecznie zapraszamy !

źródło: portal gminy Janów

[pokaż komentarze(5)]

16.07.2007

Dzięki za piątek trzynastego
     Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli na wczorajszą wystawę do Galerii Teatr from Poland. Skłamalibyśmy, jeśli byśmy powiedzieli, że takich tłumów się nie spodziewaliśmy ;) (przygotowaliśmy 300 sztuk folderów ze zdjęciami z wystawy, których rozdawanie zakończyło się sporo przed godziną 19.00). Niemniej stres był.
Dzięki za wszystkie dobre słowa, a także za konstruktywną krytykę – przyjęliśmy do wiadomości, obiecujemy poprawę ;)
Szczególne podziękowania dla:
wszystkich fotografów, którzy przekazali swoje zdjęcia na wystawę – także dla tych, którzy wysłali swe prace, a jednak nie znalazły się one w galerii. Dzięki wszystkim, którzy wczoraj przyszli :) A szczególnie dziękujemy: Piotrkowi Bednarkowi, Kubie Kozłowskiemu i Albertowi Stęclikowi, którzy w piątek od rana pomagali przy organizacji wystawy;
dzięki dla artystów, którzy zgodzili się zagrać i zaśpiewać na wernisażu: Marleny Cieciory, Andrzeja Lamika, Pawła Jurczyńskiego oraz pana Cezarego;
Anity Grobelak, właścicielki Galerii, która z entuzjazmem przyjęła pomysł i bardzo pomogła w jego realizacji;
Pana Jacka Bednarka za przygotowanie pięknego projektu folderu (drukarnia wydrukowała do góry nogami, ale jako że był piątek trzynastego, nie wszystko musiało być idealne ;);
Grzesia Skowronka, który pomógł wybrać prace i je pięknie obrobił;
wszystkich częstochowskich fotografów, którzy przyszli na wystawę, a i wcześniej trzymali za nas kciuki :);
nauczycieli, rodziców, uczniów, absolwentów i wszystkich innych Trauguciaków, którzy postanowili do nas zawitać;
I wszystkich innych też :)
Dzięki wielkie, kto wie, może kiedyś znów zaprosimy na wystawę? ;)

newsa przygotowałi: Ola Trojak, Marek Podgórski

[pokaż komentarze(12)]

14.07.2007

Darmowy net
     Hot spoty, czyli miejsca darmowego bezprzewodowego dostępu do Internetu zostały uruchomione w budynkach Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej i Waszyngtona. Do końca roku zasięgiem sieci ma zostać objęta III Aleja.
Hot spot — tł. z ang. „gorący punkt" — to miejsce, gdzie możliwy jest dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej. W Częstochowie taka możliwość pojawiła się właśnie w siedzibach magistratu przy ul. Śląskiej i Waszyngtona, konkretnie w Biurze Obsługi Interesanta i na sali sesyjnej.
— Widzimy już pierwsze osoby korzystające z Internetu w ten sposób w czasie spotkań organizowanych na sali sesyjnej — mówi Grzegorz Kalus z biura informatyka miejskiego. — Do końca roku chcielibyśmy objąć zasięgiem hot spotów również III Aleję i Plac Jana Pawła II przed katedrą.
W przyszłym roku bezprzewodowy dostęp do Internetu ma być możliwy w innych rejonach miasta m.in. na Skwerze Solidarności, w części parków podjasnogórskich oraz w innych miejscach, gdzie gromadzą się i wypoczywają częstochowianie.

źródło: Życie Częstochowskie

[pokaż komentarze(1)]

13.07.2007

Festiwal Teatrów Ogródkowych
     II Ogólnopolski Festiwal Teatrów Ogródkowych rozpocznie się w niedzielę. Przez dwa wakacyjne miesiące będzie prezentowana w Częstochowie co tydzień różnorodna twórczość teatralna -od najlepszych monodramów, poprzez teatry tańca (A PART, AMAREYA), spektakl na pograniczu kabaretu (MAMRO), pantomima (MO-MO), spektakle dla dorosłych aż po zjawisko — teatr integracyjny (POMOST).
Jako imprezy towarzyszące będą też spektakle dla dzieci Teatru Narybek from Poland oraz plener malarski i warsztaty plastyczne.
Przedstawienia będą się odbywać w Klubie Carpe Diem (Al. Najświętszej Maryi Panny 29, w podwórzu).
Imprezę organizują Stowarzyszenie Proartystyczne „Integracja" oraz Teatr From Poland, a partnerem organizacyjnym jest Uczelniana Rada Samorządu Studentów Politechniki Częstochowskiej. Jej kulminacją będzie ogłoszenie wyników konkursowej rywalizacji i rozdanie nagród. Stanie się to 9 września, wtedy także zostanie pokazane „na bis" najlepsze przedstawienie.
Festiwalowi patronują: „Życie Częstochowskie", Regionalny Tygodnik Częstochowski „7 dni", Telewizja Orion, www.RADIOMARCONI.pl, www.czestochowiak.pl, www.czewka.pl
Pierwszy spektakl już 15 lipca o godz. 20.00. Wystąpi Teatr KREATURY (Gorzów Wielkopolski) ze spektaklem „A dzieci nie chcę mieć", reż. Przemek Wiśniewski. Bilet 5 zł.

źródło: Życie Częstochowskie

[pokaż komentarze(0)]

10.07.2007

Foty Kuronia obiegły Polskę
   W dzisiejszej "papierowej" Gazecie Wyborczej na pierwszej stronie wydania ogólnopolskiego jest fota wykonana przez Maćka Kuronia prezentująca Andrzeja Leppera podczas pielgrzymki Radia Maryja na Jasnej Górze (inna, niż ta, prezentowana przeze mnie ;) Generalnie foty Maćka z tegoż "wydarzenia" miały wzięcie. Pojawiły się w Dzienniku Zachodnim, SuperExpressie oraz na portalach TVN24 i wp.pl.

[pokaż komentarze(4)]

10.07.2007

Piątek trzynastego szczęśliwy dla "Trauguciaków"
     W piątek w Galerii Teatr from Poland zostanie otwarta wystawa fotograficzna gromadząca prace uczniów częstochowskiego liceum im. Romualda Traugutta.
- Trzeba podkreślić, że chodzi o uczniów obecnych, a także byłych, czyli absolwentów naszej szkoły - mówi pedagog Marek Podgórski, współorganizator ekspozycji. - A nawet przyszłych: między wystawiającymi znalazła się Karolina Łapeta, dopiero we wrześniu tego roku rozpoczynająca naukę w „Traugucie”. To najmłodsza z uczestniczek ekspozycji. A najstarszym w tym gronie jest 28-letni Maciek Nabrdalik - laureat tegorocznego Grand Press Photo, ogólnopolskiego konkursu fotografii prasowej.
W galerii znajdą się ponadto fotografie Macieja Kuronia, współpracownika „Gazety”, a także wielu młodych autorów zdjęć, którzy zawsze ochoczo biorą udział z naszych akcjach fotograficznych (przykładem niech będzie cykl „Noc Kulturalna minuta po minucie").
Na wystawie pokazanych zostanie ponad 20 czarno-białych zdjęć. Wernisaż - w piątek 13 lipca o godz. 19 w Galerii Teatr from Poland (podwórze Al. Najświętszej Maryi Panny 2, dawny klub Paradoks).

źródło: Gazeta Wyborcza


Fotograficzna wystawa trauguciaków
Podobnej imprezy jeszcze nie było — ale czas najwyższy, bowiem liceum obecnie słynie z tego, że jest kuźnią fotograficznych talentów i warto oglądać dokonania utalentowanych młodych ludzi.
Okazja właśnie się trafia, zachęcamy więc do skorzystania — zarówno obecnych trauguciaków, jak i absolwentów, bowiem oni też pewnie są ciekawi dokonań swych młodszych kolegów.
Wszelkie szczegóły o wystawie — na plakacie, który został zamieszczony na stronie www.traugutt.net. Reprodukujemy go poniżej.

źródło: Życie Częstochowskie

[pokaż komentarze(5)]

10.07.2007

Polacy zdominowali Electronic Sports World Cup!
     "Sezon ogórkowy" trwa na dobre już od kilku dni, więc... czas na wakacyjne newsy.
Aż dwa złote medale zdobyli Polacy na zakończonych w niedzielę w Paryżu mistrzostwach świata w grach komputerowych – Electronic Sports World Cup.
16-letni Polak Maciej „Av3k” Krzykowski został najmłodszym w historii mistrzem świata! Zespół PGSPokerstrategy.cc po blisko trzygodzinnym, dramatycznym finale dokładnie o 19.41 czasu polskiego odbierał gratulacje za mistrzostwo świata w dyscyplinie Counter-Strike.
To był bez wątpienia najpiękniejszy dzień dla setek tysięcy polskich miłośników gier komputerowych! Jesteśmy światową potęgą w sportach elektronicznych!
Reprezentacja Polski została wyłoniona podczas krajowych eliminacji zorganizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie – ESWC 2007 Poland by AMD. W Paryżu najlepsi z krajowych eliminacji Polacy wygrali w sumie aż 50.000 dolarów za zdobycie złotych medali w najbardziej prestiżowych dyscyplinach: Counter-Strike i Quake. Sam Maciej Krzykowski wzbogacił się o bagatela 10.000 dolarów.
W zawodach wzięli udział reprezentanci ponad 50 państw, którzy walczyli o nagrody w wysokości 180.000 $. Rywalami Polaków byli m.in. mistrzowie Danii, Chin, Szwecji, Rosji, Hiszpanii czy Brazylii.
Polacy bardzo poważnie potraktowali mistrzostwa świata. Zespół PGS wyjechał na tygodniowe zgrupowanie do Szwecji, a Maciej Krzykowski ćwiczył formę w Holandii. Najwyższa forma przyszła w idealnym momencie. Biało-czerwoni udowodnili, że zaliczają się do ścisłej światowej czołówki sportów elektronicznych. Więcej na onet.pl

[pokaż komentarze(1)]

09.07.2007

Setna wycieczka rowerowa z Andrzejem Siwińskim
      Miłośnik kolarstwa i krajoznawca zaprasza w niedzielę 8 lipca na kolejną wycieczkę rowerową. Będzie niezwykła nie tylko ze względu na walory krajobrazowe. Najważniejsze jest to, że to już setna wycieczka organizowana pod patronatem "Gazety Wyborczej"!
Podczas jubileuszowej wycieczki Andrzej Siwiński poprowadzi Czytelników z Kalet do Poraja przez Kuczów, Miotek, Zieloną, Kolonię Woźnicką, Dąbrowę, Statek, Woźniki, Ligotę Woźnicką, Czarny Las, Rudnik Mały i Wielki (w Rudniku Małym na polanie odbędzie się ognisko), Romanów i Kamienicę Polską. Uczestnicy poznają m.in. historię potężnej fabryki papieru w Kaletach, zalew wodny w Zielonej, zabytki Woźnik, zespół pałacowo-parkowy w Czarnym Lesie, teren dawnej kopalni rudy żelaza między Kamienicą Polską a Porajem. Trasa liczy 53 km.
Zbiórka chętnych (wraz z rowerami) w niedzielę o godz. 9.45 na częstochowskim dworcu PKP od strony ul. Piłsudskiego. Odjazd pociągu do Lublińca o godz. 10.26, a o godz. 11.37 przesiadka do pociągu w kierunku Kalet.

źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

[pokaż komentarze(2)]

07.07.2007

Jutro - Światowy Dzień Pocałunku
     O pocałunkach można śpiewać, pisać wiersze, mówić bez końca albo badać je naukowo. Ale najlepiej je praktykować - jutro Światowy Dzień Pocałunku.
"Masz takie usta czerwone, czerwone jak pożar zórz, zaczarowanych ranków i zaczarowanych róż" - śpiewano w Piwnicy pod Baranami. Usta... różowe, czerwone, małe i duże. Piękne, gdy złożone do pocałunku. Jutro ich wielki dzień - Światowy Dzień Pocałunku.
Można by o nim bez końca. Mówi się: gorący, delikatny, skryty, czuły. Mierzy się go, przelicza i bada na wszystkie strony. Np. gdzie najlepiej całować? Polacy uznali (w badaniach firmy Firma Nivea, Grupa Beiersdorf), że na ławeczce w parku. Jaka jest średnia długość pocałunku? Okazuje się, że całkiem niezła - wynosi 30 sekund. Przeliczano nawet ilość kalorii, które spalamy podczas namiętnego całusa - 52!

[pokaż komentarze(14)]

05.07.2007

Numer siódmy
     Do pobrania w wersji elektronicznej (i kolorowej :) jest 7 - ostatni, przedwakacyjny numer gazetki LOT. Do lektury szczególnie gorąco zapraszam wszystkich pierwszaków.
LOT na IX Częstochowskim Przeglądzie Gazetek Szkolnych został uznany za najlepszą gazetkę w Częstochowie (w kategorii szkół ponadgimnazjalnych). Przeczytacie w nim m.in. wywiad z kolejnymi "osobowościami miesiąca": p.prof. Tomaszem Jaskółą oraz Adasiem Szadkowskim, zobaczycie, jak Traugutt wyglądał 10 lat temu itd. Serdecznie zapraszam do lektury (tego oraz wcześniejszych numerów).
   Zapewne część z Was będzie chciała dołączyć do zespołu redakcyjnego. Wszyscy chętni będą mile widziani. Opiekunem gazetki jest p.prof. Agnieszka Henel.

[pokaż komentarze(0)]

04.07.2007

Najwyższy minimalny próg... w Traugucie :)
     Jak podaje dzisiejsze Życie Częstochowskie: Młodzi częstochowianie poznali wczoraj listy przyjętych do szkól ponadgimnazjalnych. (drugie listy - przyp. MP) Ci, którzy dostali się do wymarzonych szkól, odetchnęli z ulgą: — Teraz dopiero mamy wakacje na całego!
Na brak chętnych już tradycyjnie nie narzekały najbardziej popularne częstochowskie licea ogólnokształcące. Najwyższy minimalny próg punktów, od którego uczniowie byli przyjmowani do szkoły, miało w tym roku LO im. Traugutta. (...)

Sprawdziłem i faktycznie (minima na I listach):
- Traugutt 130
- Sienkiewicz 129
- Kopernik 126
- Biegański 122
- Słowacki 117
- Mickiewicz 114
- Norwid 104/106
Mamy powód do zadowolenia! :D

[pokaż komentarze(16)]

04.07.2007

Wakacyjne zebranie
     Obecność rodziców w lipcu w szkole może świadczyć tylko o jednym - rekrutacja dobiegła końca (uff, niektórym właśnie zaczynają sie wakacje :P). Na długo przed godziną 17.00 hol szkoły zgromadził rodziców i dziadków naszego "narybku". Punkt piąta w małej sali rozpoczęło się zebranie. Pan dyrektor przedstawił władze szkoły oraz wychowawców. Kilka słów nt. obowiązujących "reguł gry" w Traugucie wygłosiła p.dyr. Małgorzata Jackowska, a p.prof. Skrzypczyk (nasz nowy biolog) zapoznał z programem "wudeżetu".
Po zebraniu chętni (i cierpliwi ;) rodzice zakupili podręczniki i tym sposobem komisja rekrutacyjna rozpoczęła upragnione wakacje. :D

[pokaż komentarze(0)]

03.07.2007

Nefre i Trauguciaki
      Tancerki, rolkarz, barmani rzucający butelkami - to tylko niektórzy bohaterowie nowego teledysku do piosenki "Słuchaj nas" częstochowskiego zespołu Nefre.
Film powstawał w poniedziałek w Teatrze im. Mickiewicza. - Teledysk realizuje Adam Żurawiecki z pomocą młodego operatora Janka Brożyńskiego. W tygodniu jeszcze dokręcimy kilka rzeczy, od piątku zaczniemy montować, premiera teledysku już w sierpniu - opowiadał Piotr "Dziker" Chrząstek, lider zespołu.

źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa


Z reporterskiego obowiązku, ale i z przyjemnością dodaję, że w teledysku będzie można zobaczyć uczennice naszego LO: Karolinę Sikorę z kl. IIIc oraz Kasię Szewczyk z kl. IIIF.

[pokaż komentarze(7)]

03.07.2007

Paweł drugi
     Pierwsza edycja Jura Marathon’u zakończona. W sobotę skoro świt (czytaj – 6.00 rano) 409 śmiałków wyruszyło na rowerach z Częstochowy do Krakowa. Trasa liczyła 190 km i wiodła uroczymi zakątkami Jury. Na liście startowej znalazł się również Trauguciak – tegoroczny absolwent – Paweł Arabas.
Maturzysta do maratonu przygotowywał się już od dłuższego czasu. W pogodę i niepogodę przemierzał jurajskie bezdroża. Forma Pawła rosła w tempie iście expressowym (coś wiem na ten temat, razem troszkę jeździliśmy wiosną i o ile w ub. roku to Paweł częściej „ciągnął ogony”, tak w tym, to ja musiałem uznać wyższość kolegi).
Z niekłamaną radością informuję, że w ostatecznej klasyfikacji „nasz człowiek” zajął drugie miejsce w kategorii wiekowej do lat 19. Do grodu Kraka dotarł w 9 godz. 13.min. i 49 sek. Szacunek ;)

[pokaż komentarze(15)]

02.07.2007Newsy ... [1] [2] [3] ... [27] [28] [29]